Знаеш ли как да го направиш без да се омажеш?
Всеки, който поне веднъж е хващал четка или лопата, е наясно, че тайните на успешното почистване на терени! не са чак такава философия, ама си имат чалъми. Ако не ти се иска да изгубиш целия ден, да се прецакаш или да останеш с боклука на средата на двора – по-добре виж някои изпитани трикове от улицата. Говорим за реалните казуси – разчистване след ремонти, след яко буря или пък когато ти писне от старата къща на село и решиш най-после да я видиш без трева до колене и чували с боклуци наоколо.
Какви са реално тайните на успешното почистване на терени!?
- Извозването винаги първо. Много народ го играе наобратно – тръгва да събира боклука, без да е ясно после къде ще отиде. Първата ти работа е да си организираш извозването – някой с ремарке или просто да звъннеш на фирма за извозване на боклук. Като ти е ясен тоя момент, всичко след това върви гладко, няма да се чудиш къде да трупаш боклуците и няма да се въртиш в кръг. Ако подцениш този момент, рискуваш да блокираш цялото чистене и да се откажеш още по средата.
- Не се нахвърляй на всичко наведнъж. Изчисти си терена на етапи – първо големите боклуци, после дреболии, чак накрая косене на трева и кастрене на растения. Така няма да се чудиш от къде си тръгнал и до къде си стигнал. Това е от важните тайни на успешното почистване на терени!, за да не се омоташ и да изгубиш ентусиазъм още след час.
- Правилните инструменти са половината работа. Ако ще разчистваш двора, не тръгвай с някаква счупена лопата, мотика или тъпа косачка от времето на баба ти. Вземи качествени инструменти – як тример, моторна косачка и здрави ръкавици. Наемаш, купуваш или заемаш – не е от значение, ама да е нещо свястно. Повярвай, ако подцениш тая работа, ще чистиш три пъти повече време.
Бонус съвет за големи терени!
Когато теренът е голям, примерно двор или градина, най-добре извикай някоя фирма за почистване на дворове. Това не ти го казвам за реклама – просто такива фирми имат техника и хора, с които бързо върви работата. Ако обаче си навит да действаш сам, хвани си приятели, защото един човек да се мъчи сам си е чист мазохизъм.
Най-често задаваните въпроси
Откъде да започна почистването на терена?
Първо махаш най-едрите боклуци, клони, камъни, и въобще всички тежки неща. После постепенно минаваш към дреболиите, плевели и разни остатъци от боклуци, докато стигнеш до чисто.
Какво да правя с тревата и храстите, дето са избуяли навсякъде?
Хващаш тример или моторна косачка и минаваш по цялото място – всичко надолу! Кастриш и събираш храстите и клоните накуп. После задължително ги махаш, за да не стане още по-голям хаос.
Как най-лесно да извозя боклука?
Или си намираш човек с ремарке, или ползваш фирми за извозване. Не се занимавай да си блъскаш личната кола с боклуци, щото само ще съжаляваш и ще береш ядове.
Има ли смисъл от дезинфекция след почистване на двора?
Ако теренът е бил занемарен години наред или си имал някакви животни, най-добре е да минеш и една дезинфекция. Ще ти е мирно на главата след това и няма да се чудиш защо после се появяват странни гадинки.
Колко често трябва да се чисти един терен?
Ако си свършил качествено работата първия път, поддържай го поне веднъж на месец или два – косене, чистене на дребни боклуци и контрол на растителността. Така винаги ще изглежда добре и няма да се чудиш после откъде да го подхващаш.