Нуждаете се от хамали за чупливи товари?

Как да пренесеш нещо чупливо без да го разбиеш по пътя?

Нуждаете се от хамали за чупливи товари? Няма какво да се лъжем – ако не внимаваш, лесно можеш да превърнеш скъпия порцелан в прах или да изкривиш някой кашон с техника. Тук не става дума за местене на стари дрехи или книги, които и да паднат, нищо им няма. Чупливите неща искат внимание, техника и правилна подготовка, иначе след преместването ще гледаш само остатъци и ще се чудиш къде си сбъркал.

Как се опакова всичко, за да не стане на сол?

Една от най-големите грешки, които хората правят, е да хвърлят всичко в кашони и да мислят, че „ще се оправи“. Не, няма. Нещата се чупят, ако не са защитени добре. Ето няколко трика:

  • Използвай балончета и вестници. Ако си мислиш, че само кашонът пази – грешиш. Завивай всеки предмет поотделно в балонче или няколко слоя вестници. Особено ако е стъкло, керамика или порцелан.
  • Не претъпквай кашоните. По-добре повече кутии с малко неща вътре, отколкото една голяма, в която всичко се блъска и чупи. Освен това тежки кашони по-трудно се носят и е по-вероятно да се изпуснат.
  • Залепяй добре всичко. Кутия, която се разпада по стълбите, е последното нещо, което искаш. Укрепи с хубаво тиксо и проверявай по два пъти.

Как да пренасяш чупливи товари като професионалист?

Ако мислиш, че хамалската работа е просто вдигане и мятане в камиона, жестоко се лъжеш. Точно така се съсипват най-ценните неща.

  • Подреди умно в камиона. Чупливите неща трябва да са най-отгоре и да нямат нищо тежко върху тях. Ако можеш, дръж ги отделно от тежките мебели.
  • Използвай одеяла и дунапрен. При по-дълъг път или лоши пътища, вибрациите могат да повредят крехките предмети. Завий ги добре, за да не се блъскат едно в друго.
  • Шофирай внимателно. Ако превозваш чупливи неща, не си на рали. Избягвай резки завои, дупки и внезапно спиране. Едно рязко натискане на спирачката и целият ти багаж може да се окаже на парчета.
  • Планирай предварително разтоварването. Не разчитай на „ще го измислим на място“. Подготви къде ще се оставят кашоните и как ще се изнасят. Ако нямаш асансьор – помисли кой ще носи и как ще се справите без излишно напрежение.

За тези, които си нямат работа и тръгнат сами да местят чупливи товари без никаква подготовка, финалът е ясен – купища счупени вещи, ядове и загубено време. Ако искаш всичко да остане цяло, прави нещата като хората или по-добре намери хамали за почистване и извозване, които знаят как се върши тази работа! Има и фирми, които предлагат и други видове почистване, като например след гълъби или замърсявания от други животни.

Най-често задаваните въпроси

Как да пренеса голямо огледало без да се счупи?
Завий го с дебело одеяло, използвай балончета и го сложи вертикално в камиона. Ако го оставиш легнало, всяка неравност по пътя може да го счупи.

Какво да правя, ако нямам специални кашони за чупливи неща?
Използвай всякакви налични материали – вестници, дрехи, кърпи. Завивай всяка чаша, чиния или ваза поотделно, за да избегнеш удари между тях.

Къде да сложа чупливите неща в камиона?
Винаги най-отгоре и далеч от тежките мебели. Ако можеш, закрепи ги стабилно, за да не се движат по време на транспорта.

Как да си сигурен, че хамалите няма да счупят нещо?
Следи как работят. Ако хвърлят кутиите без да внимават, значи не си уцелил хората. Добрите хамали винаги носят внимателно и нареждат в превозното средство умно.

Какво да правя, ако нещо все пак се счупи?
Ако не си опаковал добре, вината си е твоя. Ако си платил за професионални хамали, провери дали предлагат застраховка при щети. Винаги е добре да имаш резервен план.

Нуждаете се от хамали за чупливи товари?