Как се изчислява цената и от какво зависи?
Колко струва професионалното почистване след пожар? Честно казано – не може да се каже с една дума. Всичко зависи от това колко е засегнато, какво е останало, колко мирише и колко време е минало от пожара. Някои смятат, че ще минат с кофа вода и малко препарат, ама това няма нищо общо с истината. Миризмата влиза навсякъде, саждите се лепят по стени, тавани и мебели, и ако не се изчисти правилно, ще стои с месеци.
Реална представа – колко може да струва професионалното почистване след пожар?
Значи, ако говорим за лек инцидент в кухнята – изгоряла тенджера и дим по тавана – може да се мине с нещо около 300–500 лв. Но ако става дума за голям пожар, при който има обгорели мебели, сажди по всяка повърхност и сериозно задимяване, тогава сумата лесно минава 1000 лв. и нагоре. Често влиза и дезинфекция на апартамент, защото след пожар може да има и мухъл от гасенето или миризма, която няма махане.
От какво зависи цената за професионалното почистване след пожар?
- Колко голяма е площта. Ако е само една стая, няма да е същото като ако е цял апартамент. Колкото повече за чистене, толкова повече работа, препарати и време. И оттам – цената си върви нагоре.
- Колко е пострадало. Има разлика дали само стените са опушени или трябва да се махат мебели, килими, изхвърлят електроуреди и се чистят сажди от всяка цепнатина. При тежки случаи влиза и извозване на стари мебели и понякога направо цялостно почистване след пожар.
- Колко време е минало. Колкото повече стои замърсяването, толкова по-трудно се маха. И като се натрупа, се налагат по-силни препарати и повече труд.
- Има ли нужда от изхвърляне. Понякога след пожара се налага извозване на отпадъци, и това също се калкулира. Повредени мебели, обгорели неща, мокри боклуци от гасенето – всичко това добавя разход.
- Дезинфекция и премахване на миризми. Тия сажди и пушек се впиват в дрехи, мека мебел, дървесина. Мирише и не се маха лесно. Налага се озониране, препарати, проветряване, а това също струва.
Практически съвети за хора, които търсят почистване след пожар
- Прегледай щетите внимателно. Преди да търсиш услуга, обиколи мястото и си запиши къде има сажди, кое мирише силно, кое трябва да се махне. Това ще ти помогне да обясниш по-добре какво трябва да се направи.
- Не отлагай почистването. Колкото по-бързо се действа, толкова по-добре. Миризмата не се маха сама, а саждите се впиват. Ако чакаш седмици, после ще струва още повече и ще е по-сложно.
- Не пести от препаратите. Ако решиш да пробваш сам, поне вземи сериозни почистващи препарати. Но не очаквай чудеса с домашни трикове – професионалните машини и препарати вършат друга работа.
- Питай предварително за цени. Не всеки случай е еднакъв. Има разлика между леко опушване и тежко поражение. За по-големи инциденти често се включва и изпразване на апартаменти и къщи, защото не всичко подлежи на спасяване.
- Проветри, но внимавай. Отварянето на прозорци помага, но ако има сажди по мебели или по земята, въздухът може да ги разнесе навсякъде. Затова първо се събира, после се проветрява.
Най-често задаваните въпроси
Колко време отнема почистването след пожар?
Зависи колко е сериозно, но обикновено няколко часа до няколко дни. За тежки случаи с много сажди и отпадъци, може да се наложи и цяла седмица.
Може ли да се махне миризмата изцяло?
Да, но само ако се направи хубаво почистване и се ползва озонатор или препарати за дезинфекция. Миризмата не изчезва с проветряване само.
Кои са най-трудните неща за чистене след пожар?
Сажди по тавани, мазнини по кухненски шкафове и миризми в текстил. Особено ако е имало пластмаса – тя мирише най-зле.
Трябва ли да се изхвърлят всички мебели?
Не винаги, но ако са обгорели или напоени с миризма и сажди, по-добре е да се махнат. Понякога се стига до почистване на силно замърсено жилище или директно изхвърляне на неща.
Може ли да се чисти без фирма?
Може, ама е трудно. Без препарати и машини ще се мъчиш дни наред, а пак няма да махнеш всичко. Затова понякога е по-разумно да се потърси фирма за почистване и хамалски услуги и да се свърши работата като хората.