Мислиш, че няма спасение? Спокойно, има начин!
Ако си стигнал до тук, значи вече гледаш някакъв апокалипсис около себе си и се чудиш откъде да почнеш. Спокойно, няма невъзможни неща! Въпросът е ясен – как да се справим с много мръсни стаи? Истината е, че трябва да имаш план, защото иначе просто ще обикаляш в кръг и няма да мръднеш. Нека разбием задачата на няколко етапа, за да не хвърлиш кърпата още в началото.
Най-добрите начини за справяне с много мръсни стаи
Разчисти най-големите боклуци първо!
Ако помещението изглежда като сметище, няма смисъл да бършеш прах, преди да се отървеш от купищата боклук. Вземи няколко чувала, ръкавици и почни да пълниш. Разкарай всичко, което не става за нищо – стари кашони, празни бутилки, хартии, опаковки, изсъхнали цветя, всичко! Ако имаш тонове стари мебели и непотребни вещи, ще ти трябва професионално извозване на боклуци и стари мебели, за да не се занимаваш сам. Така освобождаваш място и започваш да виждаш пода, което вече си е напредък!
Започни отгоре надолу, за да не работиш на празно!
Не прави грешката да миеш пода, преди да си изчистил праха по мебелите и осветлението! Започни от най-високите точки – рафтове, полилеи, первази. Ползвай влажна кърпа, защото иначе само ще разнесеш праха на друго място. После минеш ли през мебелите, накрая подът ще ти е като нов. Ако положението е съвсем трагично и има натрупвания от години, вероятно ще ти трябва почистване на силно замърсено жилище.
Не се мотай – работи по зона, за да не загубиш мотивация!
Ако само се въртиш и не знаеш откъде да започнеш, ще се откажеш още преди да си свършил нещо смислено. Най-добрият метод е да разделиш помещението на зони и да работиш по една част в даден момент. Например, почни с гардероба, после бюрото, после дивана. Така ще виждаш напредък и няма да загубиш мотивация.
Ползвай правилните препарати – иначе само ще мажеш мръсотията!
Ако някои петна и наслоявания изглеждат като част от обзавеждането, значи обикновената вода няма да помогне. Вземи си нещо мощно, което разтваря мръсотията, и не се страхувай да използваш ръкавици, ако химията е агресивна. Кухнята и банята винаги са най-проблемните зони, така че при тях отдели специално внимание.
Проветрявай често, защото въздухът е наполовина от чистотата!
Ако помещението е затворено отдавна, в него ще мирише на застояло, независимо колко търкаш. Отвори прозорците, проветри добре и дори сложи ароматизатор след почистването. Освен че ще премахнеш миризмата, ще намалиш и влажността, което пречи на мухъла да се развива.
Често задавани въпроси и отговори
Какво да направя, ако не знам откъде да започна?
Започни от най-големите боклуци. Изхвърли всичко ненужно, за да освободиш място. После разчисти праха и накрая се захвани с по-детайлното почистване. Ако стаята е прекалено зле, може да потърсиш почистване на силно замърсен апартамент.
Колко време ще ми отнеме да изчистя?
Зависи колко е мръсно. Ако имаш само прах и няколко разхвърляни дрехи, може да приключиш за няколко часа. Ако стаята е пълна с боклуци и наслоявания от години, може да ти отнеме цял ден или дори повече.
Какво да правя, ако има лоша миризма след почистване?
Отвори прозорците, проветри и сложи абсорбатор на миризми. Ако миризмата е вградена в мебелите или пода, използвай силен препарат. В краен случай може да се наложи професионално почистване на къща.
Как да поддържам чисто след като веднъж съм изчистил?
Не чакай нещата да се натрупат отново. Разчиствай редовно, изхвърляй боклука навреме и не позволявай да се събира прах. Ако всеки ден отделяш по 10-15 минути за поддръжка, няма да стигнеш пак до катастрофално положение.
Какво да правя, ако имам прекалено много вещи и не знам какво да запазя?
Раздели нещата на три купчини – „задължително запазвам“, „мога да подаря или продам“ и „изхвърлям веднага“. Ако дадена вещ не си ползвал повече от година, най-вероятно не ти трябва. За големи боклуци можеш да използваш изхвърляне на покъщнина.