Как се оправяме с боклуците без да стане мазало?
Всеки се е чудил поне веднъж как да рециклираме безопасно опасни отпадъци? Говорим за онези гадни неща – бои, акумулатори, стари лекарства, разни разтворители… неща, които ако ги метнеш просто в кофата, после ще съжаляваш. И не, не е само заради глобата, а защото тровиш въздуха, водата и почвата. Да, точно така – всичко това се връща обратно при теб. И при децата ти. И при съседа, дето не спира да коси в неделя. Така че ако не искаш да живееш върху токсична мини площадка, слушай внимателно.
Прости и работещи стъпки как да рециклираш безопасно опасни отпадъци
- Събирай ги отделно, без да ги мешаш с другите боклуци. Акумулатори, масла, пръскала, лакове – всичко това трябва да си има отделна торба или кофа. Не е нужно да купуваш нещо скъпо – вземи някакво старо канче или кофа, стига да е стабилна и затворена. Не ги сипвай в мивката, не ги изливай в тоалетната. Наистина, това не е мит – канализацията не е магическо място, където всичко изчезва!
- Провери къде ги приемат във твоя район. Почти всяка община има пунктове, където можеш да ги предадеш. Ако не знаеш къде, питай в местното кметство или търси онлайн по термини като фирма за извозване на боклук – да, има такива, които се занимават само с това. Стига да не чакаш, че някой ще дойде сам да ги вземе.
- Не чакай да се събере планина. Колкото повече ги трупаш, толкова по-голям е шансът някой да бутне нещо и да стане фал. Имало е случаи с разлят разтворител, който после стопява цяла чанта с дрехи. Не се шегувам. Ако ти се струва, че няма да се оправиш сам, потърси хамали за почистване и извозване – да ти помогнат да се отървеш от всичко без главоболия.
- Маркирай ги добре. Ако си ги сложил в бутилка от минерална вода, поне залепи етикет или напиши с маркер какво има вътре. Никой не иска да си сипе „вода“, която е всъщност корозивен препарат за почистване на фурни.
- Не ги оставяй на терасата или в мазето. Влага, топлина, или просто време – и вече имаш течаща буркана с киселина, дето ти яде бетона. Сериозно. Ако държиш подобни неща дълго време, мазето ти става по-опасно от химическа лаборатория. А ако имаш много за изхвърляне, пробвай с почистване на отпадъци от апартамент, стига нещата да са станали прекалено.
Още малко съвети как да се оправяш с опасните боклуци, без да си вдигаш кръвното
- Не изгаряй нищо. Паленето на отпадъци като бои, гуми или пластмаси с химикали е не само незаконно, ами и направо отровно. Димът влиза директно в дробовете ти. Не си причинявай това – сериозно!
- Не предавай лекарства в обикновените аптеки. Повечето вече имат специални контейнери за стари лекарства, стига да ги попиташ. Ако ги метнеш в кофата, попадат директно в сметището и после в подпочвените води. Да, така се трови кладенеца на баба ти.
- Внимавай с батериите. Отделяй ги и ги носи в специализираните контейнери – има ги по магазини, училища, дори в молове. Може да ти звучи дреболия, ама всяка батерия съдържа кадмий, олово и живак. Същото важи и за енергоспестяващите крушки.
- Не пипай с голи ръце. Ако не си сигурен какво има вътре – слагай ръкавици. И не, ръкавици за миене на чинии не вършат работа винаги. Препаратите могат да пробият гумата. Използвай дебели ръкавици, или просто не го пипай изобщо, ако нямаш нужда.
- Не ги давай на комшията. Това не е подарък. Ако не знае какво да прави с тях, може да ги излее някъде, където не трябва. Ако искаш да помогнеш – кажи му как да ги предаде правилно или му покажи кой може да дойде да ги вземе.
Най-често задаваните въпроси
Мога ли да хвърля стара боя в кофата за боклук?
Не, не става. Боята се води опасен отпадък. Съдържа разтворители, пигменти и други гадости. Ако я хвърлиш в кофата, попада в депото и оттам замърсява почвата и водата.
Какво да правя със старите лекарства?
Носи ги в аптеките, които имат специални контейнери. Не ги хвърляй в тоалетната или в кошчето. Химикалите остават в околната среда и влияят на животни и хора.
Къде да предам акумулатор или стара батерия?
Много автосервизи ги приемат обратно. Има и специални пунктове. Потърси в квартала или попитай в магазините за авточасти. Батериите са опасни, не ги оставяй на произвола.
Опасни ли са старите флуоресцентни крушки?
Да, определено. Съдържат живак. Ако се счупят, изпускат изпарения, които са вредни за дишане. Предават се на специални места, не ги хвърляй просто в кофата.
Какво се случва, ако ги изхвърля неправилно?
Замърсяваш почвата, въздуха и водата. Може да си докараш глоба. А най-лошото – връща се при теб. Мръсотията не изчезва, тя обикаля и се връща там, откъдето е тръгнала.